Sıhhi Tesisat

Sıhhi tesisat, insan yaşamı için zorunlu olan temiz suyun temini, kirli suyun uzaklaştırılması ve kullanılmasını sağlayan tesislerin yapımı ve işletilmesini konu alan meslek dalıdır. Şehir temiz su şebekesinden başlamak üzere; su depoları, hidroforlar, boru bağlantıları, termosifonlar, şofbenler, boylerler, sıcak su hazırlama sistemleri, bina pis su bağlantı sistemleri, yağmur suyu bağlantı sistemlerinin tümü sıhhi tesisat kapsamına girmektedir. Yapıların tüm sıhhi tesisat sistemlerinin kurulması, bu sistemlerin değiştirme, yenileme, geliştirme, yeniden konfora uygun şekilde tasarlanması ve bu sistemlere ait çap, kapasite ve güç hesaplarının yapılması işleridir. Her yapının sıhhi tesisatı üç temel işlevi karşılamalıdır. Karşılaması gerektiği bu üç işlev; besin tüketimine yönelik, günlük tüketimde suyun sağlanması ve konut içinde kullanılmak için dağıtılmasıdır.

Sıhhi tesisat döşeme işlemlerinde birden çok aşama söz konusudur. Bunların başında projelendirme gelir. Sistemin nasıl olacağı, hesaplamalar, döşemenin nereye yapılacağı gibi birçok farklı soruya yanıt verilir. Kullanılacak olan malzeme seçimi çok büyük bir önem arz eder. Bunların hem kullanışlı hem de dayanıklı olması gerekmektedir. Kaliteden taviz verilmemesi, ileride ortaya çıkacak sorunların da önüne geçmektedir. Aynı zamanda projeye uygun bir biçimde hareket edilir. Özellikle suyun kullanışlı olarak edinilmesi için doğru montaj çok mühimdir.

Maya Proje; sıhhi tesisat için bireysel ve merkezi çözümler ile fabrika için de özel çözümler üreten inşaat ve danışmanlık firmasıdır. Firmamız; inşaat, müşavirlik, mekanik ve elektrik taahhüt işleri yanında elektro-mekanik işler, doğalgaz ve petrol boru hatları, enerji santralleri, çelik konstrüksiyon, su boru hatları, petrokimya tesisleri gibi alanlarda hizmet veren önemli projelerde yer almıştır.