Sanayi Tesisi Proje ve Tasarım

Maya Proje kurum içi mimari tasarım uzmanlığıyla; teknik şartnamelere göre sanayi tesisi proje ve tasarım teslimlerinin yanında, büyük ölçekli proje ve tasarım için iş detayları ve saha çizimleri gibi kapsamlı çözümler sunmaktadır.

Sanayi tesisleri çoğunlukla şehir merkezlerinin dışına inşa edilen gıda, giyim, mobilya, denizcilik, güvenlik, elektrik-elektronik gibi birçok farklı sektörün üretim, montaj ve ambalajlama gibi hizmetlerinin icra edildiği yerlerdir. Bazı şehirlerde hem planlı yerleşim oluşturulması hem de daha hızlı hizmet verebilmek adına sanayi yapıları ortak bir alanda toplanarak organize sanayi bölgeleri kurulmaktadır. Sanayi yapılarını oluşturacak ana unsur konumlandırılacağı bölgenin coğrafi şartlarına göre seçilmektedir. Örneğin deprem tehdidi taşıyan bölgelerde çelik konstrüksiyon yapılar kullanılmaktadır.

Etkin bir sanayi proje yönetiminin ana unsurlarını sırasıyla fizibilite çalışmaları yapı tasarımı, ihale ve ardından inşaat yönetimi olarak sıralayabiliriz. Fizibilite çalışmaları projenin sonunda yüksek verim almamızı sağlayan en önemli etkenlerden biridir. Proje hazırlık süreci tamamlandıktan sonra strüktürel, konstrüksiyonel, termal ve güvenlik koşullarını sağlayan yapılar oluşturulur.

Sanayi tesisi proje ve tasarımı için hizmet verecek işlevler eksiksiz şekilde belirlenmelidir. Öncelikle, sabit veya hareketli ekipman yada makinaların yapıya olan yükü tespit edilmelidir. Çıkan sonuca göre endüstriyel tesis için en ekonomik ve uygun taşıyıcı sistemlerin tercih edilmesi gerekmektedir. Tesisin olası büyümeleri göz önünde bulundurulmalı dolayısıyla projenin optimize uygunluk sağlanması esas alınmalıdır. Sanayi tesisi proje yönetiminin ana ilkesi zaman, mekan ve finansal kaynakların etkin şekilde yürütülmesidir.