Isıtma-Soğutma-Havalandırma Sistemleri

Isıtma sistemleri, kullanım mekanlarının istenen sıcaklıkta tutulabilmesi için iç ortamdan dış ortama çevreye olan ısı kaybının karşılanması prensibi ile çalışan sistemlerdir. Merkezi ve lokal (bölgesel) olarak iki ana başlıkta toplanabilir. Merkezi ısıtma sistemleri bina, apartman, site, hastane, otel, fabrika gibi çok bölmeli yaşam alanlarına sahip mekanlara kurulan, lokal ısıtma sistemi ile tek bir mekana veya yaşam yerine kurulan sistemlerdir. Isıtma sistemlerinde su, hava ve buhar kullanılarak kazan, ısıtıcı, boru tesisatı ve radyatörler kullanılır.

Soğutma sistemleri ise, klima ile soğutma, split klima ile soğutma, yerden ve duvardan soğutma, soğuk oda ve soğuk depo kurulumu, merkezi soğutma sistemleri, fan coil soğutma, vrv ile soğutma gibi çeşitlendirilebilir. Soğutma sistemleri sulu veya gazlı olarak yapılandırılır. AVM, Otel, Hastane, endüstriyel ortamlarda, soğuk hava depoları, ilaç depoları, gıda depoları, fabrikalar gibi mekanlarda mekanın ve ihtiyaca özel olarak projelendirilir.

Havalandırma sistemleri, ortama taze dış havayı getiren ve ortamdaki kirli havayı uzaklaştıran mekanik bir sistemdir. Örneğin fabrika ortamında çalışanların sağlıklı ve güvenli şekilde çalışması için kirletici maddelerin uzaklaştırılması ve kontrol altına alınması gerekir. Havalandırma sistemleri nin en çok ihtiyaç duyulduğu fabrika ortamlarında;

  • Yanıcı buharlar
  • Kaynak dumanları
  • Yağ buharı
  • Toksik maddeler
  • Nem, toz ve küf gibi kirletici maddeler bulunur.

İyi tasarlanan bir havalandırma sisteminin kurulması, işçi sağlığı ve iş güvenliği için önemlidir. Sürekli taze dış hava kaynağı sağlamak, sıcaklığı ve nemi korumak, yangın ve patlama riskini azaltmak, iyi havalandırma sistemleriyle gerçekleşir. Maya Proje, ısıtma ve soğutma ihtiyacının karşılanması, hava kirliliğinin oluşmaması ve risklerin minimuma indirgenmesi için geliştirilen ısıtma, soğutma ve havalandırma sistemlerini kurmaktadır. Firmamız; inşaat, müşavirlik, mekanik ve elektrik taahhüt işleri yanında elektro-mekanik işler, doğalgaz ve petrol boru hatları, enerji santralleri, çelik konstrüksiyon, su boru hatları, petrokimya tesisleri gibi alanlarda hizmet veren önemli projelerde yer almış bir firmadır.